Otizmle Yaşam

Size İlham Olacak Otizmli Ünlüler

Lionel Messi-Otizm
414Görülme

Otizmli olmanız,yapabileceğiniz şeyler konusunda sınırlı olduğunuz anlamına gelmez. Otizm, bir dezavantaj kadar, bir hediye olabilir mi ?.

Tarih boyunca büyük akılların,büyük başarıların arkasında otizm spektrumu olduğu düşünülür. Yani dünya onlar sayesinde daha iyi bir yer..İşte dünyaya dokunan içinde türklerin de bulunduğu bazı otizmli, asperger sendromlu ve atipik otizmli ünlüler listesi.

İnsanlığa yardım eden ve dünyayı daha ilginç bir yer haline getiren şaşırtıcı insanlar..

Otizmli Ünlüler Listesi

1-Darly Hannah

Amerikalı sinema oyuncusu. En çok Blade Runner, Splash, Roxanne, Wall Street, Steel Magnolias ve Kill Bill filmlerindeki performanslarıyla tanınıyor.

2-Sir Anthony Hopkins

İkonik oyuncuya 70 yaşlarında Asperger sendromu teşhisi kondu. Asperger’lilerde sıkça rastlanan sıra dışı özelliklerden gelebilecek birçok pozitif yönleri olduğunu söylüyor. “Partilere gitmiyorum, çok fazla arkadaşım yok” dedi. ‘Ama ben insanları severim. Kafalarının içine girmeyi seviyorum. Kesinlikle insanlara farklı bakıyorum.

3-Tim Burton

Film yönetmeni olan Tim burton’un Beetlejuice, Edward Scissorhands, Noel Öncesi Kabus, Sleepy Hollow, Batman, Maymunlar Gezegeni ve daha pek çok filmi var.

4-Bill Gates

Amerikalı iş adamı, yatırımcı, programcı, mucit ve hayırsever. Gates, dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılımı şirketi olan Microsoft’un kurucusudur.

6-Lionel Messi

Messi de Asperger sendromu’ndan muzdariptir. Dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilir.

7-Fazıl Say

Bir dönem Türk klasik batı müziği piyanisti ve besteci Fazıl Say’ın da otizmli olduğu iddaa edilmişti.

8-Temple Grandin

Amerikalı hayvan bilimi doktoru ve Colorado State Üniversitesi’nde profesör, kitapları en çok satan yazar, otistik aktivist ve hayvancılık endüstrisinde hayvan davranışları konusunda danışmanlık yapıyor. Sığır işleme yöntemlerini yeniden tasarladı ve bu endüstride devrim yarattı.

Ayrıca Otizm Spektrum Bozukluğu‘nu konu almış filmlere göz atabilirsiniz.

Yorum bırak