Otizmle Yaşam

Otizmli Çocuklarda Uyku Problemleri

Uyku problemleri
296Görülme

Birçok bebek ve çocuk, yerleşim ve uyku problemleri ile karşı karşıyadır. Otizmli çocuklarda, bu sorunlar diğer çocuklardan daha şiddetli olabilir. Genel davranış stratejileri kullanarak otizmli çocuğunuzdaki birçok uyku problemini yönetebilir ve üstesinden gelebilirsiniz.

Otizm spektrum bozukluğu ve uyku

Bütün çocuklar gibi, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar da uyumakta ve uykuda kalmakta zorluk çekebilir.

Otizmli çocuklar, diğer çocuklarda çok sık görmediğimiz uyku problemleri de yaşayabilir. Bu zorluklar şunları içerir:

 • Düzensiz uyku ve uyanma alışkanlıkları- örneğin, çok geç saatlere kadar uyanık kalmak veya sabahları çok erken uyanmak
 • Yaşlarına oranla beklenenden daha az uyumak ya da gece boyunca sık sık uyanmak 
 • Gece boyunca sık sık uyanıp hareket halinde kalmak
 • Gün boyunca aşırı uyku hali.

Bazen otizmli çocuklarda uyku problemleri uzun süre devam eder. 

Otizmli çocuklar neden uyumakta zorlanır?

İletişim zorlukları

Otizmli birçok çocuk, isteklerini ve ihtiyaçlarını başkalarına iletmekte zorlanıyor. Çocuğunuz ihtiyaç duyduğu bir şey tarafından uyanık kalabilir, ancak talep edemez. Ayrıca, iletişim güçlükleri nedeniyle, Otizmli çocuklar bazen neredeyse yatma vakti geldiğinin farkına bile varamazlar.

Rutin uyku alışkanlıkları

Otizmli çocuklar rutinlerine ve ritüellerine çok bağlı olabilirler. Çocuğunuz düzenli yatma rutini uygulandığı takdirde iyi sonuçlar alınabilir. Ayrıca, otizmli çocuklar belirli bir yer dışında başka yerde uyumakta zorluk çekebilirler. Bu gibi alışkanlıkların otizmli çocuklar için kırılması zor olabilir.

Favori oyuncak, nesne veya pijamalar

Otizmli çocuklar, yatmadan önce en sevdikleri oyuncaklara veya giymeleri gereken favori pijamalara sahip olabilir. Bu oyuncaklar veya kıyafetler olmadan, uykuya dalmakta zorluk çekebilirler.

Diğer nedenler: kaygı, hiperaktivite, tıbbi konular ve ilaç tedavisi

Otizmli çocuklar çok fazla kaygı duyabilirler. Bu onların uyumasını ya da uyandıktan sonra uykuya dalmalarını zorlaştırabilir.

Ayrıca, otizmli çocuklar bazen hiperaktiviteye sahiptir ve bundan çok etkilenebilirler.

Ve tüm çocuklar gibi, otizmli çocukların da yaşayabileceği soğuk algınlığı veya kulak iltihabı gibi durumlar uyumalarını zorlaştırabilir. Astım veya epilepsi gibi kronik hastalıklar da çocukların uykusunu etkileyebilir.

Otizmli bazı çocuklar, yerleşim ve uyku problemlerini içeren yan etkileri olan ilaçları almaktadır.

Çocuğunuzun neden uyku problemi olduğunu anlamakta zorlanıyorsanız, bir uyku günlüğü tutmayı deneyin. Çocuğunuzun uyku davranışını not ederek, bir model görmeye başlayabilir veya çevrede çocuğunuzun uykusunu etkileyebilecek bir şeyler fark edebilirsiniz. Çocuğunuzun uyku davranışının bu kaydı, sizinle ve çocuğunuzla çalışan profesyoneller için de yararlı olacaktır.

Uyku problemlerini yönetmek

Otizmli çocuklarda yerleşim ve uyku problemleri her zaman onların bir parçası değildir. Bazı uyku sorunları, diğer çocuklarda olduğu gibi stratejileri kullanarak yönetebileceğiniz davranış sorunlarıdır.

Bu, otizmli çocuğunuzun ne yapmasını istediğinizi anlamada ve sizin yaptığınız değişiklikleri kabul etmekte zorlanabilir. Çocuğunuzun uyku problemleriyle uğraşmak, sizin açınızdan çok fazla zaman ve sabır gerektirebilir.

İşte yerleşme ve gece uyanma problemlerini yönetmek için bazı stratejiler.

Uyku rutinleri ve alışkanlıkları

 • Çocuğunuzun yatmadan 20 dakika veya daha önce birkaç keyifli aktiviteden geçmesini içeren pozitif bir yatma zamanı rutini geliştirin. Bu rutini, siz ve çocuğunuzun olduğu her yerde kullanabilirsiniz.
 • Çocuğunuz için düzenli, yaşa uygun bir yatma zamanı ayarlayın. Çocuğunuzun uykulu olacağını bildiğiniz zaman olmalı, ancak aşırı yorulmamalıdır. Birçok ebeveyn, düzenli yatma zamanlarının ve uyanma zamanlarının çocuklarının uyku problemlerine yardımcı olduğunu söylüyor.
 • Çocuğunuza yatma saatinin yaklaştığı konusunda bol miktarda uyarı verdiğinizden emin olun. Aniden yatma zamanına karar verirseniz üzülebilir.
 • Çocuğunuzu yatma saati konusunda nasıl uyardığınıza dikkat edin. Çocuğunuza neredeyse yatma saatini göstermek için bir saat gibi bir işaret veya uygun bir resim kullanabilirsiniz. Tatillerde veya başkasının evinde olduğunuzda da dahil olmak üzere, nerede olursanız olun kullanabileceğiniz veya yapabileceğiniz bir şey seçin.
 • Çocuğunuz üzülürse ve yataktan kalkarsa, sessizce ve sakince onu yatağa geri koyun. Özellikle yeni bir yatmadan rutin geliştirmeye çalışıyorsanız, bunu birçok kez yapmanız gerekebilir. Bir çok ebeveyn, çocuğunu yatağa döndürmenin uyku problemleriyle mücadelede yardımcı olduğunu söylüyor.

Uyku ortamı

 • Çocuğunuz belirli bir nesne olmadan uyuya kalmazsa – örneğin bir oyuncak, özel pijamalar veya yastıklar – bunu değiştirmenin yollarını düşünmeye çalışın. Öğeyi, belki de yatmadan önce farklı eşyaları kullanarak kademeli olarak kaldırmanız gerekebilir. Bu, çocuğunuzun sadece birşeye bağlanmasını engelleyebilir.
 • Çocuğunuzu kendi yatağında uykuya dalmaya teşvik edin – kanepede, yatağınızda veya başka bir yerde değil. Kendisi tarafından uykuya dalmayı öğrenmesi de önemlidir. Çocuğunuzun yatağında kendi başına uykuya dalması gerektiğini anlamasına yardımcı olmak için ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Bunlar onu yatakta uyurken ve başka bir odada televizyon izlediğini gösteren bir resim gibi şeyler olabilir.
 • Çocuğunuz yatağa gitme ya da yalnız uyuma kaygısı yaşarsa, çocuğunuzu bir battaniyeye sarmayı, yatak odasında bir gece lambası kullanmayı ya da uyurken odasında müzik çalmayı deneyebilirsiniz.

Diğer faktörler

Çocuğunuz hasta olmuşsa, hastayken sahip olduğu fazladan ilgiyi istemeye devam edebilir. Çocuğunuz daha iyi olduğunda, yukarıdaki çözüm stratejilerini tekrar deneyin. Ancak çocuğunuzun kötü uykusunun tıbbi bir problemle (örneğin astım veya epilepsi) ilgili olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzun doktoruna danışın.

Çocuğunuz gece uyanıp yataktan çıkarsa, yukarıdaki çözüm stratejilerini deneyin.

Diğer uyku sorunları

Gece terörü ve kabuslar

Bazen çocuklar çığlık atarak veya ağlayarak uyanırlar. Buna, çocuklarda yaklaşık 18 aydan 6 yıla kadar normal olan gece terörleri neden olabilir. Kabuslar aynı zamanda çocukları uyandırabilir ve uyumasını zorlaştırabilir. Endişeleniyorsanız veya çocuğunuzun davranışları ciddi görünüyorsa, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Yatak ıslatma ve tuvalet

Geç tuvalet eğitimi ile ilgili zorluklar otizmli çocuklarda yaygındır. Çocuğunuz geceleri yatağı ıslattığı için uyanabilir. Ya da tuvalete gitmek için uyanabilir ve sonra yatağa geri dönmez.

Tuvalet eğitimi ve yatak ıslatma çocuğunuz için sorun varsa biraz yardım almayı düşünebilirsiniz. (Doktordan veya Terapistten vs.)

Horlama

Bütün çocuklar gibi, otizmli çocuklar da horlayabilir. Çocuğunuzun horlaması ısrarcı ise ve soğuk algınlığı veya benzeri bir hastalıkla ilişkili değilse, çocuğunuzun doktoruna danışın. Horlama bazen uyku apnesinin bir işareti olabilir.

Uykusunu iyi alamayan çocukların gün boyunca davranış problemleri yaşamaları daha olasıdır. Tüm çocuklarda olduğu gibi, sürekli uyku sorunları otizmli çocukların öğrenme yeteneklerini olumsuz yönde etkileyebilir. Ve otizmli çocuklar iyi uyuyamadığında, ebeveynlerinin zayıf uyku, çok fazla stres ve depresyon geçirmesi muhtemeldir. Çocuğunuzun uyku alışkanlıklarını iyileştirmek, bu sorunlardan bazılarını önlemenize yardımcı olabilir.

Uyku problemleri olan çocuklar için yardım alma

Uykusuzluk problemleri, yukarıdakilere benzer 2-3 ipucu kullandıktan sonraki ilk 2-3 geceden sonra düzelmeye başlar. Herhangi bir gelişme görmüyorsanız, çocuğunuzun uyku problemlerinin sebebi tıbbi sebepler olabilir.

Kademeli olarak değişen yatma ve uyanma zamanına dayanan stratejiler gibi, yukarıdaki stratejilerin bazılarını kullanmak için bir profesyonelin desteğine ihtiyacınız olabilir.

İlk birkaç günden sonra uygulamaya çalıştığınız stratejiler işe yaramıyorsa sağlık uzmanına danışmalısınız. Uyku problemleri çözümü için deneyimli bir çocuk doktoru, psikolog veya başka bir sağlık uzmanına danışabilirsiniz.

Ayrıca

Otizmli çocuklar için iyi uyku alışkanlıkları makalemize göz atabilirsiniz.

Yorum bırak