Otizmle Yaşam

Otizmli Çocuklar İçin İyi Uyku Alışkanlıkları

241Görülme

Otizmli çocuklar da tipik çocuklar kadar uyumaya ihtiyaç duyar. Ancak bazen sağlıklı uyku alışkanlıklarıyla ilgili problemleri olabilir. İşte otizmli çocukların daha iyi uyumasına yardımcı olacak bazı fikirler. 

Ayrıca

Otizmli çocuklarda uyku problemlerinin neyden kaynaklı olabileceği ile ilgili Otizmli Çocuklarda Uyku Problemleri makalemizi okuyabilirsiniz..

Uyku alışkanlıkları ve rutinleri hakkında

Uykuyu teşvik eden alışkanlıklar ve rutinler, otizmli olan veya olmayan tüm çocuklarda doğru zamanda yatağa hazır hissetmelerine yardımcı olur. 

Otizme ilişkin uyku konularına odaklanmadan önce aşağıdakiler önemlidir:

  • Çocuğunuzun uyku düzenini ve çocuğunuzun ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu bilmenizde fayda var
  • Sağlıklı uyku alışkanlıklarını teşvik etmek için bazı temel ipuçlarına odaklanın.

Daha sonra üzerinde çalışarak çocuğunuzun uykusunu artırabilirsiniz:

  • Düzenli uyku döngüleri
  • Pozitif yatma zamanı rutinleri
  • Uygun yatak saatleri.

Otizmli çocuklar için düzenli uyku döngüleri

Otizmli çocuklar, düzenli bir uyku ve uyanma düzenine girmeyi ve sürdürmeyi diğer çocuklardan daha zor bulabilir. Buna ‘uyku döngüsü’ denir.

Bunun nedeni, düzenli uyku döngülerinin günlük rutinlerden etkilenmesidir ve otizmli çocuklar bazen rutinleri anlama ve takip etmede sorun yaşarlar. Kendi olağan dışı rutinlerine ve ritüellerine bağlı olabilirler ve normal aile rutinlerine ayak uydurmakta zorluk çekerler.

Çocuğunuzun genel olarak rutin anlayışı üzerine odaklanarak çocuğunuzun uyku döngüsünü iyileştirebilirsiniz.

Otizmli çocuklar için pozitif yatma zamanı rutinleri

Otizmli çocuğunuz için yatma vakti için pozitif bir rutin oluşturmanıza yardımcı olabilecek bazı fikirler:

  • Yatma vakti rutinini gösteren resimlerle görsel bir anlatım kullanın, böylece çocuğunuz adımları anlamaya başlar – örneğin görsellerde, pijama giyip dişleri temizler, tuvalete gider, yatağa girer, ışığı söndürür.
  • Çocuğunuzun doğru bir adım tamamlandığında göstermek için programa etiketler yapıştırın.
  • Çocuğunuzu, rutindeki adımları başarıyla tamamladığı için övün. Çocuğunuz yatma vakti rutinini takip ederken daha iyi hale geldiğinden, rutindeki belirli adımlar için övgüyü ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Çocuğunuz bir rutine veya yatma vakti ile ilişkilendirdiği bir nesneye sabitlenirse, rutinleri geceden geceye değiştirmeyi deneyin – örneğin, farklı gecelerde farklı renkli diş fırçaları kullanın. Veya yavaş yavaş yumuşak oyuncaklar veya farklı pijama çiftleri gibi başka nesneleri de kullanabilirsiniz.

Otizmli çocuklar için uygun yatak saatleri

Uygun bir yatma saatine bağlı kalmak otizmli çocuğunuz için bazen zor olsa da, yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Çocuğunuzun yatması için en iyi zamanı öğrenin

Bunu, çocuğunuzun genellikle uyanık veya uykuda olduğu zamanlara bakarak ve çocuğunuzun ne kadar iyi uyuyabilmesi ve gün içinde uyanık olması gerektiği ile yapabilirsiniz.

Yatma saati yaklaştığında çocuğunuza net ipuçları verin

Örneğin yatmadan yarım saat önce, oturma odasında kitap okumak veya çizim yapmak gibi sessiz etkinliklere başlayın. On beş dakika önce, çocuğunuzun dişlerini temizlemesini ve tuvalete gitmesini sağlayın. Ve sonra yatma zamanı geldi.

Bazen çocuklar uygun bir yatmadan önce uykulu olmazlar. Bu, çocuğunuzun uykulu zamanını, ayarladığınız yatma saatine kaydırmaya başlamanız gerekebileceği anlamına gelir.

Yatma saati yaklaştığında çocuğunuza net ipuçları verin

Bazen çocukların yatak zamanları geldiğinde uykuları olmaz. Bu, çocuğunuzun uykulu zamanını, ayarladığınız yatma saatine kaydırmaya başlamanız gerekebileceği anlamına gelir.

Ayrıca

Melatonin (Uyku Hormonu) Tedavisi Hakkında Herşey makalemize göz atabilirsiniz..

Yorum bırak