BLOG

Otizmin İlacı Temple Grandin Kimdir

Temple Grandin hayatı
220Görülme

Temple Grandin Kimdir ?

Temple Grandin otizm dünyasına verdiği ilhamla ”Otizmin İlacı”  lakabını almış , otizmin zorluklarını yenen ve bilimde çok başarılı bir kariyere sahip olan hayvan bilimi profesörü ve yazarıdır. Ayrıca, otistik sorunları olan çocukların sakinleşmesine yardımcı olan bir araç olan sarılma kutusunun yaratıcısı.

Son derece başarılı, hayvan refahı üzerine iki kitap yazdı bunlar; Tercüme edilmiş hayvanlar, hayvanlar bizi insan yapar. Temple Grandin, aynı zamanda otizmli çocukları yetiştirme savunucusudur. Otizmi ortadan kaldırmak yerine , çocuklara özel yeteneklerini kullanmaları için eğitim verilmesi gerektiğini savunuyor.

Ayrıca hayatını konu alan belgesel tadında bir filmi vardır. Otizmi konu almış diğer filmlere de göz atmak için tıklayın..

Çocukluğu ve Erken Yaşam

Temple Grandin, 29 Ağustos 1947’de Richard Grandin ve Eustacia Cutler’da doğdu. 2 yaşında otizm belirtileri ortaya çıktı ve konuşmaya 4 yaşında başladı.

Erken okul yıllarında, sık sık konuşma güçlüğü yüzünden zorbalık yaşadığı için büyük zorluklar atlattı. Annesinin desteği ile öğrenmeye ve gelişmeye devam etti.

Temple-Grandin-Film-Kapağı

Eğitim

Otizmine rağmen, Temple Grandin eğitimde inanılmaz bir geçmişe sahip olmayı başardı. Franklin Pierce College’da Psikoloji bölümüne gitti. Yüksek lisans derecesini Arizona Eyalet Üniversitesi, Hayvan Bilimleri dalında aldı. Son olarak, doktora derecesini Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign’den aldı.

Kariyer

Temple Grandin kariyerine et üreten şirketlere danışmanlık yaparak başladı. Çalışmaları sığırlarının verimini arttırmaya yönelikti.

Hayvan bakımı konusundaki çalışmaları bir hayvanın ömrünü uzatmaya yönelik değildi. Bunun yerine, hayvanların mutlu bir şekilde yaşayabilmeleri üzerine çalıştı. Konuşma konusundaki sorunu onun iyi bir yazar olmasını engellemedi. Hayvan refahı konusundaki kitapları – Tercüme edilmiş hayvanlar ve hayvanlar bizi insan yapar büyük beğeni topladı.

 

Yorum bırak