Otizmle Yaşam

Otizmde Dikkat Eksikliği İçin Tavsiyeler

Çocuklarda dikkat eksikliği
315Görülme

Çocukların çoğu için, dikkat eksikliği zaman zaman zorlaşabiliyor. Oyun çocuğunuzun bu beceriyi geliştirmesine yardımcı olmak için ideal bir yoldur.

Dikkat Hakkında

Birşeylere dikkatimizi verdiğimizde, ona odaklanır ve diğer şeyleri aklımızdan çıkarırız. Örneğin, odada birini dinlerken diğer konuşmaları ve arka plandaki sesleri görmezden geliriz.

Dikkatimizi vermek için beynimiz belirli ağları kullanır. Dikkat, zamanla gelişen bir beceridir. Dikkatli olmak için atik olmamız gerekir. Bu, doğru bilgiyi çevremizden ayırmamızı ve işlememizi sağlar.

Dikkat etmek, öğrenme için kilit bir beceridir. Örneğin, çocukların bir şeyleri doğru yaptıklarından emin olmak için bir öğretmenin talimatlarına dikkat etmeleri gerekir. Çocukların ayrıca, öğrenebilmek için görevlerine dikkat edebilmeleri gerekir.

Dikkat Eksikliği ve Otizm

Bütün çocuklar, dikkat dağınıklarını etkileyen unsurları filtrelemeyi zor bulabilir, bu da dikkat etmelerini zorlaştırır. Arka plandaki gürültüden, parlak ışıklardan, açlıktan veya kafasında dolanan çok ilginç fikirlerden kolayca etkilenebilirler! Bu durum çocukların sıkılmalarını veya ilgilerini kaybetmelerini kolaylaştırır.

Otizmli çocuklar, kendilerini ilgilendirmeyen şeylere odaklanmakta oldukça zorlanırlar – örneğin, ortak dikkat gerektiren aktiviteler, aile üyeleri ile kitap okumak, puzzle yapmak hatta yolda güvenli bir şekilde yürümek. Fakat sevdikleri şeylere dikkatlerini rahatlıkla verebilirler. Örneğin, trene meraklı bir çocuk, tren raylarını kurarken uzun süre odaklanabilir.

Ayrıca, özellikle göz teması kurmakta zorluk çeken çocuklarda, dikkat eksikliği oldukça sık rastlanır bir durumdur.

Otizmli çocuklara, sıklıkla dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı alırlar. Ayrıca Hiperaktivite ve Otizm arasındaki farklar makalemize de göz atabilirsiniz.

Göz teması kurmak dikkat eksikliği için çok önemlidir.

Göz teması – Dikkat Etmeye Yönelik İlk Adım

Otizmli çocuklar dikkat etmeyi öğrenebilir ve pratikte daha iyi olabilirler.

Göz teması kurmak, çocuğunuza yalnızca en sevdiği oyuncaklara veya etkinliklere değil, insanlara nasıl dikkat edeceğini öğretmenin ilk adımıdır.

Çocuğunuzun göz teması kurmasını sağlamak için, ismi ile çağırmayı, görüş alanına bir nesne yerleştirmeyi ve sonra nesneyi gözünüze doğru hareket ettirmeyi deneyebilirsiniz. Sonunda, çocuğunuzu adıyla çağırdığınızda yüzünüze bakmaya başlayacaktır. Bu uzun zaman alabilir ve süreci küçük adımlara bölmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Dikkat Becerilerini Geliştirmek İçin Oyun

Oyun, otizmli çocuklara dikkat etme becerisini öğrenme ve geliştirme konusunda yardım etmenin en iyi yollarından biridir. İşte çocuğunuzun dikkat becerilerini geliştirmenize yardımcı olabilecek oyun tabanlı stratejiler.

Aktivite Seçimi

Çocuğunuzun doğal olarak ilginç bulduğu etkinlikleri seçerek işe başlayabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz top oyunları oynamayı seviyorsa, bunu diğer insanlarla yaptığı bir etkinlik olarak kullanabilirsiniz. Bir topun yuvarlanması veya atılması, dikkatleri ve ortak dikkatleri, sosyal referansları ve ortak eğlenceleri teşvik eder.

Ayrıca, kesin sonuçları veya hedefleri olan kısa aktiviteler iyidir – Örneğin, iki boncuk ve bir ip parçası kullanarak bir kolye yapmak. İlk boncuk bir araya getirebilir ve sonra çocuğunuzun ikincisini eklemesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde görev hızlı bir şekilde biter ve çocuğunuzu ödüllendirirsiniz. İki boncuklu bir kolyeden daha fazla boncuklu bir kolye oluşturarak çocuğunuzun dikkatini kademeli olarak artırabilirsiniz.

Not: Aktivitelere başlamadan önce tüm dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulmak iyi bir fikir olacaktır. Örneğin, radyoyu, televizyonu, bilgisayarı ve telefonu kapatın.

Talimat Verin

Çocuğunuzla oynarken, ona ne yapması gerektiği hakkında talimatlar vermeniz gerekebilir. Etkili talimatlar vermeniz için bazı ipuçları:

  • Kullandığınız sözcük sayısını sınırlayın – Örneğin, ”uygun şekilleri bir araya getirmeni istiyorum” yerine ”şekli eşleştir” diyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun odaklanmasına yardımcı olmak için anahtar kelimeleri tekrarlayın – Örneğin, topu, topu yuvarla, topu yakala, topu tut..

Oynarken Konuşun

Oyun sırasında çocuğunuzla konuşmak ve etkileşimde bulunmak, çocuğunuzun dikkatini çekmenize yardımcı olabilir. Bu ipuçlarını deneyin:

  • Çocuğunuzun eylemlerini ve davranışlarını taklit edin. Bu onun dikkatini size çekebilir. Çocuğunuz ilginizi çekebilir ve bir dahaki sefere onu tekrar taklit edip etmeyeceğine bakar.
  • Çocuğunuz bir ses çıkardığında veya bir kelime söylediğinde, aynısını ona söyleyin. Bu devam eden etkileşimler geliştirebilir ve çocuğunuzun size olan ilgisini arttırır.
  • Siz ve çocuğunuz oynarken, konuşun. Çocuğunuzun ne yaptığı hakkında konuşurken, sorular sorun ve önerilerde bulunun. Bu, çocuğunuzu daha uzun süre odaklanmaya teşvik edebilir.

Geçiş Yaparken Dikkat Edin

Bir etkinlikten diğerine geçiş yapmanız gerekirse, çocuğunuzu önceden bir değişiklik olacağı konusunda uyarın.Bu tarz durumlarda çocukların dikkat odağını değiştirmek için zamana ihtiyaçları olabilir.

Çocuğunuz “eğer, o zaman” gibi ifadeleri anlıyorsa, bunları etkinliğin bir sonu olduğunu göstermek için kullanabilir ve yeni bir aktiviteye geçebilirsiniz. Açık ve basit bir dil kullanın. Örneğin, ‘önce şekil oyunu sonra kabarcık oyunu’ gibi..

Yorum bırak