Otizm Belirtileri

Otizm Spektrum Bozukluğunun Üç Türü Nedir?

572Görülme

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu (ASD) sosyal etkileşim, konuşma ve sözsüz iletişim , sınırlı / tekrarlayan davranışlarda kalıcı zorluklar içeren karmaşık bir gelişimsel durumdur. ASD’nin etkileri ve semptomların şiddeti her insanda farklılık gösterebilir. İşte üç tip spektrum bozukluğunun devreye girdiği yer burasıdır. Her bir spektrum tipi, değişen semptom dereceleri ile tanımlanır.

Otizm Spektrum Bozukluğu Türleri

Otizm Spektrum Bozukluğu çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır,

1-Otizm

Bu spektrum “klasik” otizm olarak da bilinir. Bu tür, genellikle insanların “otizm” ifadesini duyduklarında akıllarına gelen şeydir. Bu tür spektrum bozukluğu olanların “önemli dil gecikmeleri, sosyal sorunları, iletişim sorunları ,sıra dışı davranış ve ilgileri vardır. Bu tür otizm en şiddetli ve aynı zamanda en yaygın olarak kabul edilir.

2-Asperger Sendromu

Bu daha hafif otizm spektrum bozukluğu türlerinden biridir. Asperger sendromlu insanlar diğer tiplerle aynı semptomları yaşayabilir, ancak daha hafif belirtiler olma eğilimindedirler. Genellikle, Asperger sendromu olan kişilerin sosyal zorluklara ek olarak sıra dışı davranışları ve ilgi alanları vardır. Bu semptomlar, bu tür bir spektrumun en zor yanı olma eğilimindedir.

3-Başka Türlü Adlandırılamayan Yaygın Gelişimsel Bozukluk (YGB-BTA)

Yaygın gelişimsel bozukluk “atipik otizm” olarak da bilinir. Bu tür, tipik olarak diğer iki tip otizm türü belirtilerinin bazılarını karşılayan fakat hepsini karşılamayan durumlar için kullanılır . Yaygın Gelişimsel Bozukluk daha hafif veya daha az semptomlar yaşar. Kişi genelde sosyal ve iletişim zorluklarından muzdariptir.

4-Yüksek İşlevli Otizm Nedir?

Yüksek işleyen otizm resmi bir tıbbi tanı değildir. Sıklıkla, yaşam becerilerini fazla yardım olmadan okuyan, yazan, konuşan ve yöneten otizm spektrum bozukluğu olan insanlara atıfta bulunmak için kullanılır. 

Ayrıca Yüksek İşlevli Otizm Asperger Sendromu’ndan Farklı mı? Makalemize göz atabilirsiniz.

Yorum bırak