Otizm Belirtileri

Otizm Spektrum Bozukluğu Hakkında Herşey

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?
310Görülme

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu (OSB veya Autism Spectrum Disorder ASD olarak kısaltılabilir) erken çocukluk döneminde başlayan gelişimsel bir bozukluktur. Öğrenme problemleri olmasına rağmen, normal veya ortalamanın üstünde bir zekaya sahip olabilirler.

Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar, iletişim kurmak ve insanlarla etkileşime girrmekte zorluk çekebilirler. Başkalarının duygusal işaretlerini okumakta, ve duygularını karşıya aktarmada problem yaşayabilirler. Ayrıca, sakar görünebilir ve belirli rutinleri ve ritüelleri tekrarlayan davranışlara sahip olma eğilimindedirler. Otizm spektrum bozukluğu yaşam boyu bir durumdur, ancak doğru tedavi ile çoğu insan dolu ve üretken bir yaşam sürdürebilir.

Ayrıca: Otizm Spektrum Bozukluğunun üç türü nedir? Makalemize de göz atabilirsiniz..

Otizm Spektrum Bozukluğu Belirtileri

İlk belirtiler genellikle 3 yaşında görülür:

 • Sınırlı İlgi Alanları-Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar genellikle tek bir nesneyle veya konuya aşırı ilgi duymakta ve tüm zamanlarını ve dikkatlerini ona adamaktadır. Bir konuyla ilgili öğrenebilecekleri her şeyi öğrenmeye meyillidirler ve sürekli olarak konuşurlar, bazen büyümüş de küçülmüş hallere bürünürler.
 • Olağandışı konuşma-Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların kelime dağarcığı geniştir fakat kendilerini sıradışı ifade etme yolları olabilir. Monoton bir sesle konuşabilirler ve seslerini kontrol etmekte progblem yaşayabilirler, örneğin kütüphanelerde veya sinemalarda yüksek sesle konuşabilirler.
 • Sosyal İzolasyon-Bazı çocuklar arkadaş edinmekte zorlanabilir. Bazıları ise davranışlarını garip veya uygunsuz olarak gören kişilerle çok yakın bağ kurabilir veya çok sesli konuşabilirler.
 • Fiziksel belirtiler-Motor becerilerini geciktirmiş olabilirler ve bisiklet sürmeye veya başkalarıyla oynamaya çalışırken sakar olabilirler. Vücut hareketleri sert görünebilir ve tekrar tekrar sallanma veya dönmek gibi hareketleri tekrarlayabilirler.
 • Aşırı Duyarlılık-Osb olan çocuklar, yüksek sesler, parlak ışıklar, güçlü kokular veya dokunulmaktan alışılmadık şekilde rahatsız olabilirler. Ayrıca zamanlamalar veya rutinlerdeki herhangi bir değişikliklerde kolayca üzülebilirler.

Nedenleri ve Risk Faktörleri

Otizm spektrum bozukluğunun kesin sebebi bilinmemekle birlikte, mevcut araştırmalar bir bebeğin rahimdeki gelişimi sırasında meydana gelen genetik değişikliklere işaret etmektedir.

Otizm spektrum bozukluğu genetik aktarılma eğilimindedir ve günümüzde araştırmacılar, nesiller boyunca aktarılabilecek genleri tanımlamaya çalışıyor. OSB’li çocukların alınan özel beyin tomografileri, beyinlerinin belirli bölgelerinin, OSB’li olmayan çocuklarınkinden farklı olarak geliştiğini ve işlev gösterdiğini göstermektedir. Otizm spektrum bozukluğu hastalık değildir ve sizinle ilgili değildir!

Teşhis ve Tedavisi

Teşhis

Otizm spektrum bozukluğunu teşhis etmek için spesifik bir test mevcut değildir. Belirtiler genellikle ebeveynlerin veya doktorların gözlemlerine dayanır.

Küçük bir çocukta otizm spektrum bozukluğunu ihtimali üzerine fikir verebilecek davranışlar:

 • Göz teması kuramama
 • Adıyla seslenildiğinde tepki vermeme
 • Tekraryalan davranışlar ( El çırpma, sallanmak veya dönmek gibi)
 • Diğer çocuklarla oynamaya çok az ilgi göstermek
 • Gecikmiş motor beceriler ve koordinasyon eksikliği
 • Sadakatsizlik veya ilgisiz davranmak

Tedavi

Otizm spektrum bozukluğundan şüphelenildiğinde, bir sağlık uzmanı ekibi tanı koymadan önce çocuğunuzu değerlendirmeye alır. Ekip, bir çocuk doktoru, bir nörolog, bir akıl sağlığı uzmanı ve bir konuşma ve dil uzmanı içerebilir. Otizm spektrum bozukluğu tanısı konulduğu zaman, çocuğunuzun diğer çocuklarla ve yetişkinlerle nasıl etkileşime gireceğini öğrenmesine yardımcı olacak bir program hazırlamak faydalı olacaktır.

İşte otizm spektrum bozukluğu olan çocukların alabileceği terapi türleri:

 • Onlara nasıl oynanacaklarını ve diğer çocuklarla nasıl etkileşime gireceğini öğretmek için sosyal beceri eğitimi
 • Duygularıyla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak, takıntılı ilgi alanlarını ve tekrar eden davranışları önlemek için bilişsel davranışçı terapi
 • Konuşma ve dil terapisi
 • El beceri terapileri
 • Ebeveynlere evde otizm spektrum bozukluğunu nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için eğitim

Erken tanı ve uygun tedavi ile gençler otizm spektrum bozukluğunun üstesinden gelmeyi ve yönetmeyi öğrenebilir.

Yorum bırak