Tedavi

Oksitosin Takviyesi Hakkında Herşey

Oksitosin hormonu ve kullanım amacı
311Görülme

Oksitosin, bağlanma ve ilişkilerin desteklenmesine yardımcı olan bir hormondur. Kaygı, tekrarlayan davranış ya da sosyal zorlukları olan otizmli bireyler için kullanılabilir. Oksitosinin bir otizm tedavisi olarak işe yarayıp yaramadığı ya da potansiyel faydalarının risklerinden ve yan etkilerinden ağır basıp basmadığı henüz net değildir.

Terapi türü: Alternatif

İddaa: Kaygıyı, sosyal becerileri geliştirir ve tekrarlayan davranışları azaltır.

Araştırma değerlendirmesi: Bu terapi ile ilgili olarak tatmin edici araştırmalar bulunmamaktadır.

Uyarılar/Yan etkiler: Çocuklar oksitosin burun spreyi veya enjeksiyonda sıkıntı yaşayabilir. Yan etkiler nadir görülür, ancak ciddi yan etkiler alerjik reaksiyonlar,  su zehirlenmesi, nöbetler, artmış kalp hızı değişkenliği ve psikotik semptomları içerebilir.

AyrıcaDiğer Tedavi Türleri

Oksitosin nedir?

Oksitosin, bağlanma ve ilişkilerin desteklenmesine yardımcı olan bir hormondur. Oksitosin, en çok doğum ve emzirme konusunda fonksiyonları ile bilinen bir hormondur. Ayrıca, annelerin yeni doğan bebekleriyle iletişim kurmalarına ve duyguları tanıma ve empati kurabilme gibi güven, sevgi ve sosyal becerilerin gelişiminde rol oynayabilir.

Oksitosin ve Otizm Bağlantısı

Oksitosin, anksiyete, tekrarlayan davranış ya da sosyal zorlukları olan otizmli bireyler için kullanılmaktadır.

Oksitosin takviyesi ne için kullanılır?

Oksitosin, otizmli bireylerin, göz teması kurma ve duygularını tanıma yetenekleri dahil olmak üzere, kaygı bozukluğu semptomlarını ve sosyal becerilerini düzeltmek için kullanılır. Aynı zamanda gastrointestinal rahatsızlığı gidermeye yardımcı olduğu söylenmektedir.

Oksitosin takviyesinin gelişim süreci?

Profesör Eric Hollander ve arkadaşları 1983’te otizm spektrum bozukluklarına müdahale olarak oksitosin infüzyonunu başlattılar. Bu araştırmacılar, oksitosinin kendilerini çok fazla tımar eden hayvanlara ve tekrarlayan hayvan davranışlarına bağlı olduğunu gösteren hayvan çalışmalarından elde edilen bulgulara dikkat çekti.

Oksitosin takviyesinin arkasındaki fikir nedir?

Oksitosin, sosyal becerilerin geliştirilmesinde ve tekrarlayan davranışların azaltılmasında rol oynar.

Araştırmalar otizm spektrum bozukluğu olan bazı bireylerin oksitosin düzeylerinin az olduğunu ve aynı zamanda beyinlerinin oksitosin düzeyinin diğer insanlardan farklı olduğunu göstermektedir.

Bu tedavinin savunucuları, oksitosinin otizmin gelişiminde positif rol oynadığına, sosyal becerilerin geliştirilmesinde ve tekrarlayan davranışların azaltılmasında potansiyel bir tedavi olabileceğine inanmaktadır. Ancak oksitosinin vücuttaki eylemleri ve davranış üzerindeki etkileri henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Oksitosin takviyesi ne şekilde kullanılır?

Oksitosin enjeksiyon, burun spreyi veya dil altı pastil şeklinde kullanılabilir. Burun spreyi olarak kullanımı yaygındır. 

Maliyet konuları

Ücretler, kullanılan oksitosin (burun spreyi, enjeksiyon veya pastil) formuna bağlı olarak değişir.

Oksitosin takviyesi işe yarıyor mu?

Araştırma karışık sonuçlar göstermektedir. Bazı araştırmalar, bu tedavinin sosyal davranış ve fizyoloji üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir, ancak olumsuz etkiler de bildirilmiştir. Oksitosin genellikle güvenli kabul edilir, ancak bazı ciddi yan etkiler bildirilmiştir.

Olumsuz etkilere, yan etkilere ve uzun vadeli risklere karşı olumlu etkilerin giderilmesi için daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır. Bugüne kadar, çoğu çalışma kısa süreli kullanım için ve otizm spektrum bozukluğu olan erişkinlerde yapılmıştır.

 

 

Yorum bırak