Tedavi

Neurofeedback (Nöroterapi) Hakkında A’dan Z’ye Herşey

494Görülme

Neurofeedback (Nöroterapi), sağlıklı beyin dalgalarını yükseltmeyi amaçlayan bir terapi türüdür. Nörofeedback’in otizmli bireylerde sosyal, iletişim ve diğer becerileri geliştirebileceği iddia edilmektedir. Neurofeedback’in otizm için bir tedavi olarak işe yarayıp yaramadığı konusunda tatmin edici araştırmalar mevcut değildir.

Neurofeedback (Nöroterapi) nedir?

Neurofeedback (Nöroterapi), sağlıklı beyin dalgalarını yükseltmeyi amaçlayan bir terapi türüdür.

Neurofeedback tedavisi kimler içindir?

Neurofeedback savunucuları nöroterapinin otizm spektrum bozuklukları, dikkat hiperaktivite bozukluğu (DEHB), nöbetler, beyin felci, beyin hasarı, anksiyete, depresyon, davranış bozuklukları, bağımlılık ve doğum travması olan kişiler için kullanılabileceğini savunuyor.

Neurofeedback tedavisi ne için kullanılır?

Neurofeedback, sağlıksız veya istenmeyen beyin dalgası aktivitesinin normal, sağlıklı, organize aktiviteye dönüşmesine yardımcı olmak için kullanılan bir terapi türüdür.

Neurofeedback tedavisinin savunucuları, otizmli bireylere yardımcı olabileceğine – örneğin, sosyal becerilerini, iletişimlerini, konuşmalarını ve odaklanma yeteneklerini geliştirmelerine ve nöbetleri azaltacağına inanmaktadır.

Neurofeedback tedavisi nereden geliyor?

1960’larda Chicago Üniversitesi’nden Dr. Joseph Kamiya, sağlıklı beyin dalgalarını arttırma konusunda başarılı olduğu açıklandı. Aynı zamanda, California Los Angeles Üniversitesi’nden Barry Sterman, neurofeedback’in epilepsili hastalara yardımcı olabileceğini keşfettiğini açıkladı.

Neurofeedback 1980’lerden beri dikkat hiperaktivite eksikliği bozukluğu (DEHB) olan insanları tedavi etmek için kullanılmıştır. 1990’ların sonlarından bu yana, otizmli çocuklarla kullanılmaktadır.

Neurofeedback
araştırmaları ile tanınan Joseph Kamiya

Neurofeedback tedavisinin arkasındaki fikir nedir?

Beyin hücreleri birbiriyle iletişim kuran elektriksel titreşimler üretir. Bu titreşimler beyin dalgaları oluşturur. Bu beyin dalgaları, düşündüğümüz, hissettiğimiz ve farklı şekillerde davrandığımız zaman ne kadar beyin aktivitesinin gerçekleştiğini göstermektedir.

Beyin dalgaları, nasıl hissettiğinize veya ne yaptığınıza göre değişir. Örneğin, beyin dalgalarınız rahatlarken veya uyurken daha yavaş, tetikte ve konsantre olduğunuzda daha hızlı olur.

Neurofeedback terapisinde, bir elektroensefalografik (EEG) makine, beyin dalgası düzeninizi izler. Bu modeller bilgisayar ekranında çizgiler, grafikler ve hatta basit oyunlar olarak görünür. Çizgileri veya grafikleri hareket ettirmek için beyin dalgası aktivitenizi bilinçli olarak kontrol edebilirsiniz.

Fikir, insanlar düşünce modellerini bu şekilde görüp izleyebildikleri zaman, daha sağlıklı düşünceleri tetiklemeyi de öğrenebilecekleridir. 

Otizmli çocuklar, tipik olarak gelişmekte olan çocuklardan farklı beyin dalgası düzenlerine sahip olabilir.
Neurofeedback savunucuları, otizmli çocukların konuşmalarını, davranışlarını ve diğer becerilerini geliştirmeye yardımcı olan yeni ve sağlıklı beyin dalgası geliştirmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Neurofeedback tedavisi neler içerir?

Saç derisine ve / veya kulak loblarına bir veya daha fazla sensör yerleştirilir. Bunlar, kişinin beyin dalgalarını bilgisayar ekranındaki çizgiler, grafikler veya basit bir video oyunu olarak gösteren bir EEG makinesine bağlanır. Örneğin, araba sürme oyunu veya yükselen veya düşen bir top gösterebilir.

Kişiden çizgiyi, grafiği veya nesneyi beyninde hareket ettirmesi istenir. İstenen beyin aktivitesi arttıkça, video oyunu daha hızlı hareket eder veya top yükselir. İstenmeyen beyin aktivitesi topu yavaşlatır.

Yavaş yavaş, beyin yeni modeller öğrenir.

Neurofeedback seansları 20-60 dakika sürebilir, genellikle eğitim ve dinlenme arasında değişebilir. İlk başlarda kişi, haftada üç veya daha fazla seansa tabi tutulabilir;

Bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda seans sayıları değişkenlik gösterebilir. 

Maliyet konuları

Neurofeedback’in ücreti seans sayısına bağlı olarak değişir. 

Neurofeedback tedavisi işe yarıyor mu?

Neurofeedback’in otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan insanlar için işe yarayıp yaramadığını söyleyebilmek için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

Bazı araştırmalar, neurofeedback otizmden ziyade otizmli bireylerin de müzdarip olduğu dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu semptomlarını hafiflettiğini ortaya koymuştur. Ancak neurofeedback’in DEHB’li insanlar için etkili olup olmadığını belirlemek için de yüksek kaliteli araştırmalara da ihtiyaç vardır.

Neurofeedback, konuşma bozuklukları için terapi olarak önerilmemektedir.

Ayrıca

CBD Yağı ve Beta Bloker tedavileri hakkında makalelerimze de göz atabilirsiniz.

Kaynak: raising children

 

Yorum bırak