Tedavi

Melatonin (Uyku Hormonu) Tedavisi Hakkında Herşey

Melatonin ve Kullanım Amacı
294Görülme

Melatonin hormonu, vücudunuzun ne zaman uyku zamanı ve uyanma zamanı olduğunu bilmesine yardımcı olan bir hormondur. Melatonin takviyeleri, otizmli çocukların daha hızlı uykuya dalmalarına yardımcı olduğu iddaa ediliyor, ancak çocukların daha iyi uyumasına yardımcı olduğuna dair net bir kanıt yoktur.

Terapi türü: Alternatif

İddaa: Uyku ve davranışı iyileştirir.

Araştırma değerlendirmesi: Bu tedavi yöntemi ile ilgili tatmin edici araştırma yoktur.

Ayrıca – Diğer Tedavi Türleri

Melatonin hormonu nedir?

Melatonin hormonu, vücudunuzun ne zaman uyku zamanı ve uyanma zamanı olduğunu bilmesine yardımcı olan bir hormondur.Bu hormon beyinde üretilir. Vücudunuz karanlık olduğunda daha fazla melaton ve hafif olduğunda daha az melaton üretir.

Melatonin 24 saatlik iç saatiniz olan sirkadiyen ritminizi korur. Sirkadiyen ritminiz ne zaman uyuduğunuzu, ne kadar uyuduğunuzu ve uyanma zamanınızı kontrol etmenize yardımcı olur.

Melatonin Tedavisi kimler içindir?

Melatonin, çeşitli sebeplerden dolayı uyumakta güçlük çeken insanlara yardım etmek için kullanılır. Otizmli çocuklar da dahil olmak üzere çocuklarda uyku problemlerine yardımcı olmak için de kullanılmaktadır.

Melatonin takviyesinin kullanım amaçları?

Melatonin, uyku problemleri olan otizmli çocukların uykuya dalmalarını, daha uzun süre uyumasını ve geceleri daha az uyanmalarını sağlamak için kullanılır.

Melatonin tedavisi nereden geliyor?

Melatonin tedavisi 1990’lı yıllarda başlayan araştırmalardan geliyor. Bu araştırma otizmli (bazı) bireylerin melatonin düzeylerinin düşük olduğunu göstermiştir.

Melatonin tedavisinin arkasındaki fikir nedir?

Otizmli birçok çocuk, özellikle uykuya dalma ve gece uzun bir süre uyumama ile uyumakta zorlanır. Otizmli bazı çocuklar düşük melatonin seviyelerine sahiptir.

Buradaki fikir, melatonin takviyelerinin melatonin seviyesini yükseltir ve uyumaya yardımcı olacağıdır. Melatonin ayrıca soporifiktir. Bu, onu alan kişinin daha uykulu hissetmesini sağlar.

Melatonin tedavisinin kapsamı nedir?

Melatonini hap olarak veya dilinizin altına veya yanağınıza koyduğunuz formlarla kullanabilirsiniz. Yatmadan hemen önce günlük alırsınız. Etkisini göstermesi yaklaşık 30 dakika sürer. ( Mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır)

Maliyet konuları

Ücret, melatonin markasına ve dozajına bağlı değişkenlik gösterir.

Melatonin ilaçları işe yarıyor mu?

Melatonin takviyeleri, otizmli (bazı) çocukların daha hızlı uykuya dalmalarına yardımcı olur. 

Takviyeler ayrıca çocukların daha uzun süre uyumasına ve / veya gece daha az uyanmasına yardımcı olabilir. Ancak kanıtlar net değil ve son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, uyku veya gece uyanma süresinde bir iyileşme göstermedi.

Melatonin, otizmli bazı çocuklarda gündüz davranışının iyileştirilmesine yardımcı olabilir, ancak gündüz davranışının iyileşmesi, çocukların geceleri daha iyi uyumasından da kaynaklanıyor olabilir.

Daha fazla inceleme yapmak gerekebilir, örneğin:

  • Hızlı bırakma ve kontrollü bırakma melatonin arasında bir fark olup olmadığı.
  • Otizmli çocukların uyku problemlerinin düşük melatonin düzeylerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı veya uyku problemlerinin melatonin seviyelerini etkileyip etkilemediği.

Bu tedavi yöntemini için kime danışılmalıdır?

Çocuğunuz için melatonin ile ilgileniyorsanız, bir doktor veya çocuk doktoru tarafından verilen melatonin takviyelerini almak en iyisidir. Bu sağlık uzmanları, doğru dozu reçete edebilir ve size melatonin ve olası diğer yan etkiler veya diğer ilaçlarla etkileşimleri hakkında bilgi verebilir. İlacı alırken çocuğunuzun durumunu da izleyebilirler.

Çocuğunuzun kendine özgü uyku problemini belirlemek ve önce melatoninin dozunun ve zamanlamasının buna göre ayarlandığından emin olmak için önce bir uyku değerlendirmesi yapmak da iyi bir fikirdir.

Not:Çocuğunuzun ilacı günlük olarak ve yatmadan önce belirtilen zamanda almasını sağlamalısınız. Ayrıca etkilerini dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekir. Mutlaka doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanınız.

 

Yorum bırak