Otizmle Yaşam

İlk Çocuğu Otizmli Olan Çiftlerin İkinci Çocuğu Otizmli Olur mu?

İlk çocuğum otizmli ikinci çocuğum otizmli olur mu ?
583Görülme

İlk Çocuğu Otizmli Olan Çiftlerin İkinci Çocuğa Sahip Olmasının Artıları ve Eksileri

Diyelim evliliğinizde birden çok çocuğa sahip olmayı planladınız. Ardından ilk çocuğunuza otizm teşhisi kondu ve tedavi için çok çabaladınız. Nihayetinde otizmli bir çocukla yaşamak beklediğinizden daha zor, ama aynı zamanda keyifli ve neşeli olabilir. Şimdi kendinize “tekrar hamile kalmalı mıyım?” Sorusunu sormuş olmanız muhtemeldir. 

Dikkate Alınması Gereken Karmaşık Bir Soru

Bu soru, elbette, sadece doğum kontrolü sağlayan aileler için geçerlidir. Ancak bu aileler için soru çok karmaşık. Araştırmacılar, otizmli bir çocuğa sahip olan çiftlerin, ikinci çocuklarının da otizmli olma ihtimalinin yüksek olduğu konusunda hemfikirler. Bu, otizmli birden fazla çocuk olasılığı ile yaşamanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, bu konuyu değerlendirirken, çiftlerin duygularını incelemeleri gerekir. İkinci bir çocuğa “evet” derseniz ortaya çıkabilecek muhtemel zorluklardan bazıları:

  • İkinci bir çocuğun ihtiyaçlarına yönelerek ilk çocuğunuzu ilgisiz bırakabilme ihtimali. (Özellikle ikinci çocuk da otizmli ise)
  • Bütçenizin, enerjinizin ve kişisel kaynaklarınızın yetersiz kalabileceği ihtimali.
  • Çocuğun normal doğması durumunda, ikinci çocuğunuzun otizmli bir kardeşin sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalacağını bilmek ve bu konuda kararsız kalınması.

Bir Psikoloğun Perspektifinden

Robert Naseef, Ph. D. ve Cindy Ariel, Ph. D. özel ihtiyaçları olan çocukların ebeveynleri ile çalışma konusunda uzman iki doktor. İşte ikinci bir çocuk sahibi olmayı düşünen aileler için tavsiyeleri.

Genetik piyango gibi görünen şeylerin riskleriyle karşı karşıya kaldığınızda, bir birey olarak ya da bir çift olarak yalnız değilsiniz. Araştırmalar otizmli çocukları olan ebevenylerin ikinci çocuğununda otizmli olabileceğini gösteriyor. Bu hafife alınacak birşey olmasa da, tipik bir çocuk sahibi olma şansı çok daha büyüktür. Bu, yaşamınızın geri kalanını ve ailenizin hayatını şekillendirecek kişisel bir karar verir. Bu, hayatınızın geri kalanını ve ailenizin hayatını şekillendirecek kişisel bir karardır.

Otizm Spektrumda birden fazla çocuğunuz varsa ne olur? Kesin olan bir şey var: Bu çocuklar fonksiyonel düzeyleri ve kişilikleri açısından bireyler olarak farklı. Ayrıca kardeş olarak birbirlerine oldukça bağlılar.Bazı ebeveynler iyi başa çıkabilir, bazıları ise bunalmış.

Bazı çiftler pişmanlık duymaz ve her çocuğu evrende benzersiz ve özel olarak sayıp sever. Bazıları ise, başka bir çocuğa sahip olmayı denememiş ve ne olabileceğini merak ederler. Zıt düşüncelere sahip çiftler de vardır. Ayrıca ikinci çocuğu dünyaya normal gelen ve “yeniden doğmuş” hisseden birçok insan vardır.

Tüm bunları akılda tutarak, başka bir çocuğu isteme nedenleriniz ve özel ihtiyaçları olan başka bir çocuğu olsaydı nasıl hissedeceğiniz hakkında açık ve dürüst bir şekilde çift olarak konuşmak önemlidir. Ayrıca, tipik bir çocuğun ümit ettiği yaşam tarzını düşünmek de önemlidir. En önemli şey, çift olarak eşinizle bu konuları uzun uzadıya değerlendirmeniz ve birbirinizi zorlamamanızdır. 

Kaynak-autismspeak

Ayrıca

Otizm ile Birlikte Görülebilecek Durumlar ve Kişi Sonradan Otizm Olur mu? Makalelerimize göz atabilirsiniz..

 

Yorum bırak