Otizm Belirtileri

Hiperleksi ve Belirtileri Hakkında

Çocuğunuz çok küçük yaşta okumayı söktüyse hiperleksi olabilir.
653Görülme

Küçük yaşlardaki çocuğunuzun alışılmadık derecede gelişmiş bir okuma kabiliyeti varsa, çocuğunuz yetenekli olabilir veya hiperleksi (Hyperlexia) denilen bir bozukluğu olabilir.

“Hiper” daha iyi anlamına gelirken, “lexia” okuma anlamına gelir. Hyperlexia, yaşa uygun dil ve konuşma becerisi olmadan erken yaşta olağanüstü bir okuma yeteneğidir. Aynı zamanda dil eksiklikleri eşliğinde bir öğrenme bozukluğudur.

Erken okuma kötü bir şey olamaz gibi görünse de, hipereksi, iletişim becerilerindeki bir gecikmenin eşlik ettiği bir otizm belirtisi veya otizm benzeri bir sendrom olabilir. Hiperkseksi olan bir çocuğun iletişim becerilerini kazanmak için müdahaleye ihtiyacı olabilir, yetenekli bir çocuğa da daha zorlu materyaller sağlanabilir.

Hiperleksi (Hyperlexia) Nedir?

Hyperleksi, harflerle veya sayılarla yoğun bir hayranlık ve ileri okuma yeteneği ile karakterize bir sendromdur. Hiperksisi olan çocuklar, yaşlarında beklenenin çok ötesinde seviyelerde okurlar. Genellikle çok küçükken, bazen iki yaş kadar erken ve okuma eğitimi olmadan okumaya başlarlar.

Hiperksisi olan çocukların mükemmel görsel ve işitsel hafızaları vardır. Ne görüyorlarsa, ne olursa olsun çabayla ne duyduklarını hatırlama eğilimindedirler. Genellikle ekolali belirtileri sergilerler. Yine de bu istisnai bellek, konuşma ya da dili anlamada yardımcı olmaz. Hipereksik çocuklar ileri okuma becerilerine sahipken, genellikle sınırlı bir kelime hazinesi ve iletişim güçlüğü çekmektedir.

Konuşmayı Öğrenme

Hiperlexi gösteren çocuklar tipik çocukların yaptığı gibi konuşmayı öğrenmezler. Tipik çocuklar, anlamlarını anlamaya çalışarak nasıl ses çıkarılacağını öğrenerek dil becerilerini geliştirir. Çocuklar daha sonra kelimeleri ve daha sonra cümleleri kullanmaya başlarlar. Hiperksisi olan çocuklar farklı şekilde konuşmayı öğrenirler. Televizyondan, filmlerden veya kitaplardan öbekleri, cümleleri veya tüm konuşmaları ezberlerler.

İletişim

Hiperleksi olan çocuklar nadiren etkileşimli konuşmalara başlar veya katılır. Bir fikri ifade etmek için, hiperleksi olan bir çocuğun, orijinal ifadeleri oluşturmak için ezberlediklerini, genellikle çok zor zamanlar geçirdiği şeyleri özümseyebilmesi gerekir.

Hyperlexia ve Otizm

Otizm davranışsal problemler ve iletişim güçlüğü ile karakterize gelişimsel bir bozukluktur. Bazen, otizmli çocuklar, öğrenmenin bir veya iki yönüyle ortalamanın üstünde yetenekler sergileyebilir.

Hyperleksi otizmde bulunabilir ve ebeveynlerin fark ettiği ilk otizm belirtilerinden biri olabilir. Otizm, klinik bir tanıdır, yani durumu doğrulayan ya da dışlayan tek bir tanı testi yoktur.

Otizmin ortak özellikleri şunlardır:

 • Kendini uyarıcı davranışlar
 • Ritüelistik davranışlar
 • Somut ve kelimenin tam anlamıyla düşünme
 • Soyut kavramlarda zorluk
 • Genellikle 18-24 aylık olana kadar normal gelişim, ardından regresyon
 • Rutinlere odaklanma ihtiyacı
 • Bir aktiviteden diğerine geçiş zorluğu
 • Ses, koku ve dokunma duyarlılığı
 • Olağandışı korkular
 • Seçici dinleme (sağır görünebilir)

Hiperleksi Belirtileri Nelerdir / Nasıl Anlaşılır?

Çocuğunuz erken bir okuma kabiliyeti gösterdiyse, hipereksiden şüphelenebilirsiniz. Okumayı çözen çocukların hepsi hiperleksi değildir. Aslında, bazıları yeteneklidir. Ebeveynler ve öğretmenler için bu konuda yetenekli bir çocuğu, hiperleksi olan bir çocuk ve otizmli hiperleksik olan bir çocuk arasındaki farkı anlamak zor olabilir.

Bununla birlikte, hiperleksinin karmaşık bir durum olduğunu hatırlamak önemlidir. Yalnızca erken okumanın hiperleksinin belirtisi olmadığını unutmayın. Hiperksi olan çocuklar, genellikle kelimeleri tanıma yetenekleriyle uyuşmayan düşük okuma anlama düzeyine sahiptir. Ayrıca, konuşulan dille ilgili problemler sergilerler, genellikle fikirlerini ifade etmek veya başkalarının konuşulan dilini anlamak için kelimeleri bir araya getiremezler.

Okumayı çok erken söken bir çocuğun hiperleksi olup olmadığının ayırt edilmesinde bazı zorluklar vardır ve bazı yararlı stratejiler bu farkı bulmanızda yardımcı olabilir. Örneğin;

 • Çocukların çoğu sınırlı bir kelimey haznesine sahip olsalar da, yetenekli çocuklar, kullandıkları kelimelerin ve cümlelerin anlamlarını hiperpleksi olan çocuklardan daha iyi anlamakta iyidirler.
 • Üstün yetenekleri olan çocuklar, farklı bir kitap okumak veya farklı bir dilde kelime öğrenmeye çalışmak gibi diğer zorluklara daha kolay yönlendirilebilirler. Hiperksisi olan çocukların farklı iş türlerine direnme olasılıkları daha yüksektir.
 • Tüm küçük çocuklar olgunluk ve hayal kırıklığı gösterir. Üstün yetenekli olan çocuklar hareket edebilir, öfke nöbetlerine sahip olabilir ve kendi kendine merkezli bir şekilde davranabilir. Otizmli, bu durumlarda başkalarının duygularına karşı tipik çocuklardan daha az duyarlılık gösterebilir.

Çocuğunuzda bazı hipereksi (hyperlexia) belirtileri varsa, çocuğunuzun çocuk doktorundan bir değerlendirme için randevu almak mantıklı olabilir. Çocuğunuz sadece erken bir okuyucuysa, en iyi seçenek, tadını çıkarmanız için birçok fırsatı teşvik etmektir!

 

Kaynak

 1. Ostrolenk A, Forgeot d’arc B, Jelenic P, Samson F, Mottron L
 2. Randi J, Newman T, Grigorenko EL
 3. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü

 

 

Yorum bırak